Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Yamaue Aiki Jutsu
10.03.2010

Soke Jimmy Keido Yamaue
宗家 ジンミ啓道山上
Soke Jimmy Keido Yamaue je jedním z nejvýznamějších přestavitelů Budo 武道. Bojová umění praktikuje již přes 50 let a své zkušenosti získal během mnoha let studia v Japonsku, Číně, ale také v Evropě a Americe. Pochází z váženého samuraiského rodu, jehož rodovým znakem je tachibana 橘 - jeden z druhů citroníku. Narodil se v roce 1946 a absolvoval univerzitu Ritsumeikan v Kyótó v Japonsku.
Je obtížné říci, kdy přesně začal s Aiki Jutsu 合氣術, protože se narodil v budo rodině. Jeho otec ho učil judo 柔道 a chiropraktické techniky, u jednoho ze svých strýců studoval goju-ryu karate 剛柔流空手 a jeden z jeho dědečků ho učil aiki jutsu 合氣術 a aikido 合氣道. Dědeček - Takuma Hisa (1895-1979) byl velkým mistrem daito-ryu aikijujutsu 大東流合氣柔術 a zakladatelem Takuma-kai v Japonsku. Vznik Yamaue-ryu Aiki Jutsu lze tedy zobrazit následovně: Takeda Aiki Bujutsu → Daito-ryu Aikijujutsu → Yamaue-ryu Aiki Jutsu.
Soke také studoval shorin-ji kempo 少林寺拳法 (japonská varianta šaolinského kung-fu obsahující také techniky Daito-ryu) a mnoho druhů čínského kung-fu. Ve světe je známý jako 10. dan Yamaue-ryu Aiki Jutsu 山上流合氣術 a 10. dan Nord Shaolin Kung-fu 北少林拳 (nový systém podobný Shorinji Kenpo, obohacený o více technik Aiki Jutsu). Obdržel mnoho "budo" ocenění, zejména pak členství v Hall of Fame.
Soke Yamaue je buddhistickým knězem císařského kláštera Daikaku-ji 大覚寺 (Klášter Velké Paměti) a hlavně sagského císařského kláštera Daisho-ji 大聖寺 (Klášter Velké Svátosti) a v Evropě pracuje jako kulturní atašé obou těchto klášterů.
Všichni mají možnost studovat společně se soke Yamaue. Vyučuje Jujutsu 柔術, Aiki Jutsu 合氣術, Kobudo 古武道 a Nord Shaolin Kung-fu 北少林拳 po celém světě.

Principy Yamaue Aiki Jutsu 山上合氣術原則

 Yamaue Aiki Jutsu je aktivní a účinný sebeobranný systém Ju Jutsu, využívající energii Ki.
Charakteristické pro tuto školu je používání silného Kiai.
Základem školy Yamaue Aiki Jutsu je teorie 45°, spirálovitého pohybu a dostředivé síly.
Yamaue Ryu Aiki Jutsu je založeno na jednoduché fyzice. Modely základních pohybů jsou (obr.1):
• engetsu (úplněk)
• hangetsu (polovina měsíce)
• jablko
• rýč
• srdce

Dostředivá spirála

Na rozdíl od technik Aikido, které obsahují hodně odstředivého principu, Yamaue Aiki Jutsu využívá hodně spirálovitý pohyb s dostředivým principem jako vír ve vodě nebo v černé díře ve vesmíru. Další charakteristickou věcí v Yamaue Aiki Jutsu je využívání silného Kiai. Učelem Kiai je nechat sílu Ki téci z jejího energetického centra - Seika Tanden skrz tělo kamkoli, kde potřebujete její účinky na protivníkově těle.
Keiraku
Útok na nervový systém je založen na využití Keiraku - elektrické energii meridianových drah, házení, využití K.O. nebo působení bolesti bez škodlivých následků na lidské tělo. Keiraku systém je využíván k léčení lidí (akupunkturní léčba, shiatsu atd.), ale také jej lze použít v aktivní bojové technice. Lidé, kteří praktikují tento systém získají sebedůvěru a sebeovládání. Každý se může učit tuto elegantní, pružnou, účinnou a vysoce progresivní techniku.
Využití KI
Původ systému lze vystopovat daleko zpět v době kamenné, v Číně a Indii. Aiki Jutsu je umění sebeobrany s tisíciletou historií. Historie vývoje Budo je rovná historii lidstva. Soke Yamaue je velmi jedinečný představitel bojových umění, který užívá aktivní Ki. Aktivní Ki znamená útočit silou Ki na oponenty. Když Soke posílá Ki k jeho oponentům, stávají se neuvěřitelné věci, jako že tito jsou paralyzováni, Soke volně ovládá jejich těla, oponent nemůže otevřít ruce, nemůže dýchat, nemůže se pohybovat, je mu působeno hodně bolesti atd.
Yamaue-ryu Aiki Jutsu je aktivní a účinný sebeobranný systém Ju Jutsu využívající navíc energii Ki. Tento bojové umění vychází ze systému, který se vyučoval u japonského císařského dvora. Pro svoji účinnost byl dostupný pouze vysoce postaveným knížatům a váženým samurajům. V středověkém Japonsku nebylo totiž myslitelné, že prostý člověk by mohl přemoci samuraje. Stejně tak obyčejný samuraj měl jen malou šanci zvítězit nad svým velitelem.
V Aiki Jutsu je, na rozdíl od Aikido, využíváno dostředivého principu, který protivníky vtahuje jako vír do techniky. Navíc jsou zde rychlé údery a kopy, účinné páky a dynamické techniky hodů. Kromě mocného kiai je zde také hojně užíváno útoků na vitální (akupresurní) body a dráhy. Specialitou profesora Yamaue je však jedinečná práce s energií Ki. Právě ovládnutí Ki umožňuje aktivní práci s protivníky. Když Soke Yamaue posílá Ki protivnníků, ať už dotykem nebo i na několik metrů, stávají se neuvěřitelné věci. Mnohokrát silnější útočníci jsou paralyzováni, nemohou se hýbat, kroutí se v křeči, mají problémy s dýcháním, může jim být působena veliká bolest. Tyto schopnosti však nemohou být zneužity, protože je ovládá pouze několik lidí na světě. Jsou to vesměs vážení duchovní učitelé, kteří tráví mnoho času cvičením, meditacemi a hlavně se vždy snaží pomáhat lidem a nikoliv jim ubližovat.
Cílem Yamaue Aiki Jutsu není protivníka fyzicky zničit, ale zrušit jeho agresi a vzájemnou komunikací mu pomoci k lepšímu životu.
Žáci olomouckého Izumi dojo jsou přímo dozorováni velmistrem Soke Keido Yamaue, který do České republiky pravidelně dojíždí. Soke Yamaue pochází z vážené samurajské rodiny a většina jeho předků byli význační bojovníci. Tento učitel, který má ohromnou prestiž v Evropě, Americe a zejména v Japonsku je držitelem 10.Danu (nejvyšší stupeň v bojových uměních) ve stylu a 10.Danu v Nord Shaolin Kung Fu. Soke Yamaue je také buddhistickým knězem a kulturním ataché v Dánsku.

Převzato:
aikijutsu.wz.czzdroj: youtube.com
zobrazeno: 11497 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce