Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Taekwondo GTF
05.05.2011

Grand master Park Jung Tae: 9. dan Taekwondo (GTF), 8. dan Taekwondo (ITF)
Zakladatel: Global Taekwondo Federation (GTF)
Narozen: v Severní Koreji r. 1943 v době Japonské okupace
Zemřel: 11. dubna 2002 v Kanadě, Toronto.

V roce 1970 se Park Jung Tae stal hlavním technickým instruktorem Taekwon-do ITF a začal je šířit po celém světě. V té době trávil předváděním tohoto bojového umění na všech kontinentech až tři sta dní v roce, a to celých deset let po sobě. Svůj demo-tým přivedl v roce 1987 i do Československa (byla to první oficiální ukázka u nás, v té době něco nevídaného).

V roce 1990 se mnohaletý spor mezi generálem Choiem a Grand masterem Parkem vyhrotil.

Podle názoru mistra Parka je při výuce nezbytné dodržovat původní koncepci a originalitu technik, prověřených staletími, a vyzdvihovat Taekwon-Do jako celek, ve všech jeho formách, aby bylo dosaženo jeho „opravdovosti“. Tak ho Grand master Park vyučoval po celý život. Podle něho se styl generála Choie odklonil od původní koncepce, navíc se Taekwon-Do pod hlavičkou ITF příliš zpolitizovalo. Díky svému postoji si Grand master Park získal mnoho příznivců, mezi nimi i většinu svých žáků na celém světě. Založil proto vlastní organizaci Global Taekwon-Do Federation GTF, která se vrací k původní koncepci Taekwon-Do. Nazývá ji „třetí cestou“ a jeví se jako pokračování originální koncepce pěti nejvýznamnějších škol bojového umění v Koreji. GTF se soustřeďuje především na individuální přístup k žákům, protože jde o jeho „opravdovost“. Díky tomu si v průběhu pěti let získalo hodně vyznavačů na celém světě. Byl to nejrychlejší rozvoj asociace bojového umění na světě, který byl kdy zaznamenán. 11. dubna 2002 mistr Park umírá na rakovinu. Naneštěstí je to v době, kdy se opět začíná vážně mluvit o tom, že se mistr Park opět vrátí zpět ke generálovi Choi Hong Hi. V současné době GTF ještě funguje (prezidentem je Linda Park, žena mistra Parka), avšak ve většině zemí světa je neaktivní.

Velmistr Park brilantně ovládal sebeobranu hosin sool a úderové a kopové přerážecí techniky T-ki a Wirok. Vyvinul šest dalších sestav v GTF kromě již tradičních čtyřiadvaceti. Vytvořil systémy cvičení a další unikátní tréninkové metody, které podporují rozvoj základních dovedností v Taekwon-do. Jeho specialitou byl 3.tý kop ve výskoku obsažený v jím vytvořené sestavě Ji-guk tull.

zdroj: wikipedia.org

 zdroj: youtube.com
zobrazeno: 11242 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce