Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Shaolin Kempo
10.03.2010

Shaolin Kempo
 je jednou z mnoha doposud živoucích tradic Asie. Japonské slovo Kempo se píše stejnými znaky jako čínské Chuan fa - jeho význam znamená "učení pěsti" či "věda o boji pěstmi". Kempo je nauka, celkový komplex duchovní a tělesné kultury. V jeho vývoji se odráží tisícileté tradice boje se zbraněmi i bez nich. Je cestou harmonie člověka se světem, který jej obklopuje.
 
Vznik Kempa vychází z primitivních forem zápasů. Určité prameny udávají spojitost s řeckými způsoby zápasu, jiné se přiklání k indickým vlivům. Ve 3. tisíciletí př.n.l. "žlutý císař" Huang Ti prý přemohl démona Ch´ih Yu pomocí technik beze zbraně. Z tohoto legendárního boje povstal bojový styl Go-ti, existující dodnes jako forma tradičního tance. Zásluhou "žlutého císaře" vzniká převratný bojový systém "Chiou Ti", který přispěl k rozšíření bojových disciplín ve své době. Z období dynastie Čou (1066-403 př.n.l.) se datuje vznik I-Ting - "Knihy proměn", ve které se poprvé píše o taoistických aspektech Jin a Jang, hrajících velkou roli i ve většině systémů Kempo.
Veliký vliv na další vývoj čínských bojových umění měli velcí čínští myslitelé Konficius 551 - 479 př.n.l. a Lao Tse, jehož Taoismus se stal jedním z pilířů Kung Fu (Kempo). Za vlády dynastie Han ve 3. stol. př.n.l. vznikají první zvířecí styly bojových umění složené z obranných a útočných pohybů pěti zvířat : Tygr, Jelen, Opice, Medvěd, Volavka. Od té doby pohyby zvířat zasahují velkou měrou do bojových umění Asie.
V polovině prvního tisíciletí dochází v Číně k postupnému rozdělení bojových umění na několik "měkkých", "vnitřních stylů", které kultivují vnitřní energii i (chi). Kolébkou těchto stylů jsou hory Wudang v provincii Hebei. Vnitřní styl Kempo byl praktikován taoistickými sektami. Budhistické klášterní školy cvičily "vnější" styl Kempo, v němž se kladl velký důraz na rozvoj výbušné síly a celkové posílení těla. Vzniklo i mnoho mezivariant obou směrů. V současnosti se ucelují nejefektivnější prvky "vnitřních" a "vnějších" škol a tvoří se jakýsi universální Kempo systém. Středisky Kempo tradice bývaly kláštery Chan (Zen) budhismu, který tvořil ideologickou základnu mnoha bojových umění.
V 1. stol. n.l. je založen klášter Shaolin, který představoval vzor Kempo akademie. Shaolin v budoucnu hraje velikou roli ve vývoji bojových umění. Podle obdobného schématu se trénovalo i v okolních klášterech, Mniši v té době hodně cestovali a setkávali se na svých poutích s nebezpečím. Jejich víra jim však zakazovala používat zbraně, a tak byli nuceni se naučit se používat své končetiny jako zbraně. Byla to vlastně nutnost přežití. Nezanedbatelný vliv na vývoj bojového umění shaolinských mnichů měl v 5. stol. n.l. Ta Mo pocházející z Indie, který vypracoval sérii 18 tělesných a duševních cvičení, jenž napomohly k věhlasu mnichů jako neporazitelných. Jejich umění bylo tak dobré, že je vládci žádali o pomoc při nepokojích. Jedna takováto podpora se jim však stala osudnou.
V 17. stol. první císař dynastie Ching se po jejich pomoci zalekl síly, jíž disponovali a z obav nechal zničit klášter Shaolin a většinu mnichů povraždit. Podle pověsti přežilo pět mnichů šířících dál shaolinské umění, kteří založili "Tajnou společnost Triády". Cestu "Měkkých stylů", otevřel mistr Chan Sau Feng stylem "poddajné měkké ruky" Wu Tang Pai. V pozdější době se mistr Cheun setkává se starými mistry, s jejichž spoluprací zformoval styl "pětinásobné pěsti", obsahující 170 technik rozdělených podle pěti zvířat : Hada, draka, jestřába, tygra a opice. Techniky, které dodnes Kempo obsahuje.
Jedním z důležitých momentů vývoje bojových umění bylo povstání Boxerů - Kempistů, kteří koncem 19. stol. povstali proti Taipingům kontrolujícím půl Číny. Boxeři zpočátku slavili úspěchy, ale po necelých dvou letech byli v Pekingu poraženi zásluhou střelných zbraní, kterými disponovali spojenci Taipingů z Evropy. Škola Kempo byla školou života. Cílem studia Kempo nebylo vítězství nad soupeřem, ale nad sebou samým. Jednalo se o překonání vlastních slabostí a nedostatků.
Během tréninku se prohlubuje sebepoznání člověka, jeho schopnost přijímat krásu živoucí přírody a umění. V současné době se Chuang Shu (umění boje pěstí) vyučuje na školách v Číně, kde je více méně povinné.

Zdroj:
shin-kyo.cz




zdroj: youtube.cz
zobrazeno: 10675 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce