Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Goshindo
10.03.2010

Goshindo  
V překladu "Cesta ochrany těla", je moderní styl Jiu jitsu. Svůj původ má ve Francii. Kolem roku 1987 vznikly mezi Francouzskou federací Ju jutsu a Jiu jitsu školou kde působil Alain Sailly názorové rozdíly ohledně zkouškového řádu. Nato založil Roland Maroteaux se svým žákem Alainem Saillym Francouzkou federaci Goshindo, ve které bylo od samého začátku osm škol. O rok později převzal A.Sailly od svého učitele vedení školy a vyučoval tam Jiu jitsu, Goshindo, Judo, Sambo, Zápas.

Goshindo vychází z technik Hakko ryu aiki jutsu, Daito ryu aiki jutsu a Tenjin shinyo ryu, ale samozřejmě najdeme v tomto jedinečném stylu vše co je potřebné pro reálnou sebeobranu jako jsou techniky z Jiu jitsu, Karate, Judo, Sambo, Zápasu, Kobudo, Kali, atd..

Hlavní myšlenka Goshindo je :

"Všechny techniky sebeobrany jsou pro Goshindo dobré"

Bojová pozice v Goshindo vychází z postoje Yoshinkan Aikido, která je ale více vzpřímená než postoj v Goshindo z kterého je cítit velice pozitivní energie. Jedná se o k boji připravenou pozici s permanentní dobrou stabilitou. Pro boj je velkým přínosem jelikož nemá levou a pravou stranu, ale je pouze jednostranný a techniky se z něj dají provádět na jakýkoliv protiútok aniž by se musel měnit postoj na levý nebo pravý podle druhu útoku.
Exaktní technické pohybové návaznosti dělají z Goshindo velmi účinnou sebeobranu, která je využívána mnoha policejními, vojenskými a bezpečnostními složkami po celém světě. Goshindo neznamená pouhé cvičení, ale pomáhá také utvářet charakter cvičence. Filosofie Goshindo zahrnuje především následující body: pevný charakter, silná vůle, týmový duch - kolektivita, sebeovládání, zdvořilost a úcta. Goshindo se mohou učit všichni, mladí, staří, muži, ženy, sportovci i nesportovci.
Pod názvem Goshindo se můžete ve světě bojového umění setkat s různými styly boje. Goshindo, což znamená v japonštině cesta ochrany těla, je u nás známé zejména ve verzi moderní odrůdy juda Francouzů Alana Saillyho a jeho učitele Rolanda Maroteauxe.
Saillyho Goshindo je sebeobranný bojový systém umění boje, které využívá jak techniky hodů, páčení či úchopů, tak i techniky úderů. Jeho počátky mají své kořeny v bojových uměních a stylech karate, judo (spojení technik Hakko-ryu a Daito-ryu), sambo, kobudo, kali, aikido a dalších bojových umění z dob samurajů. Sám zakladatel je držitelem mistrovských stupňů v několika těchto bojových uměních.
Podobně jako jiná bojová umění pracuje Goshindo se znalostí lidského těla a odhalování jeho slabin. Sailly vštěpil své cestě Goshindo hlavní myšlenkou, že „všechny techniky sebeobrany jsou pro Goshindo dobré.“ Goshindo používá specifický bojový postoj, který v podstatě umožňuje při reakci na útok pouze cestu vpřed a vzad a nepočítá tedy s úhybem. Většina technik proto začíná rychlým pohybem proti soupeři a zablokováním jeho útoku.Jak již bylo řečeno v počátku, existují různé varianty Goshinda. Například ve Švédsku je obvyklé, že je Goshindo kříženo s dalšími moderními bojovýmu sporty jako třeba box, wresling, thaibox a samozřejmě judo. Zbraně nejsou používány.
Naproti tomu, jiné techniky se zbraním, jako třeba hanjo (podobně jako eskrima), jō, bō, katana, nunchaku, tonfa a sai vůbec nebrání.
V souvislosti s Goshindo můžete také slyšet výraz Chanbara. Je tak nazýván Kodachi Goshindo system založený mistrem Tetsundo Tanabe. V podstatě se jedná o freestyle bojový sport s krátkým mečem. Tanabova myšlenka byla, aby se stal boj s mečem ci nejrealističtější.
Goshindo je ale také jedno ze jmen sebeobranného systému vytvořeného bojovníkem Shogo Kuniba. Jeho cesta je známá jako Goshin Budo, Kuniba-ryu Goshindo nebo Kuniba Goshinbudo Jujutsu.

Zdroj:
goshindo.czzdroj: youtube.com
zobrazeno: 7624 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce