Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

MMA
30.11.2009
Administrator

Mixed Martial Arts

Smíšená bojová umění

Syntéza různých bojových stylů jako jsou: Muay-thai (Thajský box), Savate (La canne-Francouzský box), Karate apod. pro boj v postoji. Za nimi následují Judo, Zápas (řecko-římský a volný styl), Sambo (Samozaščita bez oružija-ruský zápasnický styl z poč.20.stol.podobný Judu) pro zápasnickou techniku a pro přechody na zem a za nimi Brazilské Jiu-Jitsu pro boj na zemi.

 

Historie
Zrod moderních MMA je možno vystopovat v Brazílii, v první pol.20.stol, kdy Helio Gracie (rodina Gracie vytvořila Brazilské Jiu-jitsu) vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale-Tudo (braz- vše dovoleno) a v těchto bojích většinou vítězil a to i proti mnohem těžším zápasníkům. Učil BJJ i své syny, kteří poté vydali proslulou Gracieovskou výzvu(odměnu 100.000 dolarů tomu, kdo je dokáže porazit), čímž zajistili svému rodinnému stylu nehynoucí slávu a přitáhli k soutěžím ve Vale-Tudo množství diváků.

Bojovníky vždycky zajímalo, který styl boje je nejlepší v porovnání s jinými a tato zvědavost vyústila v roce 1993 v šampionát UFC (Ultimate Fighting Championship) pořádaný ve Spojených státech. Proti sobě tu nastoupili zástupci různých stylů, jako Kung-fu, Savate, Box, Karate, Jiu-jitsu apod. Šampionát (stejně jako několik následujících) vyhrál zástupce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Gerarda Gordeaua (Savate) a to díky své technice boje na zemi, kterou ukázal ostatním stylům boje to, co jim chybí, a na kterou nebyly schopné odpovědět.

V dnešním Vale-Tudu, či MMA, jsou bojovníci připravovaní ve všech třech úrovních boje- boj v postoji, zápas a boj na zemi, protože ve Vale-tudu nemá byť dobrý, ale jednodimenzionální bojovník šanci.

V profesionálních bojích se bojuje na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem, povinné chrániče tvoří pouze malé rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství- K.O., vzdáním soupeře (submission), zastavení rozhodčím apod. Podle tohoto hlediska můžeme rozdělit i bojovníky:

1.Striker-který se brání strhům na zem (take-down), rád bojuje v postoji a chce zápas ukončit K.O.

2.Wrestler- který strhává na zem a boj zakončuje údery na zemi

3.Groundfighter- který boj přenáší na zem a tam si vynutí vzdání soupeře pomocí submission techniky, nejčastěji pákou nebo škrcením.

Zdroj:
wikipedia.org
 

Související články ZDEzdroj: youtube.com
zobrazeno: 14173 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce