Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

CrossFit - Zdenek Weig
19.02.2011
Administrator

Přinášíme Vám rozhovor se Zdeňkem Weigem, člověkem, který je představitelem nového druhu cvičení pocházejícího z USA a stal se tak prvním  certifikovaným trenérem Crossfitu u nás v ČR.  Trochu jsme jej pro Vás vyzpovídali a sami si na vlastní kůži vyzkoušeli, co Crossfit znamená. Vřele doporučujeme všem cvičencům bojových sportů, protože tímto cvičením lze pod taktovkou zkušeného trenéra neustále posouvat hranice vlastních fyzických možností. Že nevíte co Crossfit znamená? Pojďte se dozvědět více.

Crossfit Crossfit je program na zformování těla a získání síly, používaný mnoha policejními školami, týmy taktických operací, vojenskými jednotkami zvláštního určení, mistry bojových umění a stovkami dalších elitních a profesionálních atletů po celém světě.
 Crossfit není specifický druh sportu, ale trénink, který nabízí široké spektrum fyzických aktivit, které budují a upevňují kondičku a silovou charakteristiku. Fitness, které je ze své podstaty všestranné, všeobecné a všezahrnující.
Program Crossfit se dá univerzálně odstupňovat podle obtížnosti a je tudíž skvěle použitelný pro každého odhodlaného jedince bez ohledu na dosavadní zkušenosti. Specializací Crossfitu je odmítnutí jednostrannosti. Klasický Crossfit trénink je obvykle velice náročný a rychlý, často se v rámci jedné „dávky jede“ bez přestávek. Veškeré fáze tréninku (disciplíny) jsou měřeny na čas, aby  mohl být sledován  tréninkový progres CF atleta. Adaptace Crossfit tréninků umožňuje zapojení široké skupiny zájemců – dětí, sportovců, seniorů, mužů i žen.

zdroj: crossfitpraha.com


Ahoj Zdenku, kde vznikl CF a kdo je jeho zakladatelem?
Jak dlouho je CF známý v Americe a u nás?

CrossFit založil Greg Glassman a jeho bývalá manželka Lauren Glassman. V roce 1995 otevřeli první tělocvičnu v Santa Cruz. Od roku 2001 fungují stránky crossfit.com.

Jak jsi se dostal ke cvičení CF?
V létě 2007 jsem byl na školení u hasičů ve městě Snohomish, WA. Tam jsem se poprvé dozvěděl o stránkách a trochu i o cvičení. Asi tak půl roku jsem cvičil podle internetového programu v naší hasičárně. Chvíli poté jsem následoval svoji manželku Keri a stal jsem se členem MT Baker CrossFit. V létě roku 2009 jsme se  přestěhovali zpět do Prahy a založili CrossFit Praha.Pořádají se nějaké mezinárodní závody v CF a jestli ano, máš nějaké umístění?
Existuje nějaká kniha rekordů či výsledků z těchto soutěží? Pořádá se v CF mistrovství světa?

Ano po celém světě,  Evropu nevyjímaje.  Nedávno probíhal  Dannish CF Open.  http://www.crossfitpraha.com/2011/01/danish-crossfit-open-2011-2/ ,
v září se konala  Fit as Fuck Chalenge
http://fitasfuck.wordpress.com/fit-as-fuk-crossfit-challenge-25-sept-2010/ .

Z naší tělocvičny se zúčastnili 3 zástupci.  Jakub se umístil 24. a Joey 31. , oba v hlavní kategorii. Já jsem dosáhl na 4. místo v kategorii nad 38 let.

Nyní se připravujeme na kvalifikaci na CrossFit Games 2011
http://games.crossfit.com/ , což je něco jako mistrovství světa. Vítězové žen a mužů letos dostanou odměnu 250000$...

Zde se dají najít předešlé výsledky.
http://games.crossfit.com/about/
 
Mimo soutěží se atleti také porovnávají na internetových fórech.  Mě byste našli na těchto adresách:
http://hybridscoreboard.com/leaders.php?leaders=AGE_MEN
http://beyondthewhiteboard.com/
http://afterthewod.com/  atd.

Kolik je klubů a členů CF v Čechách?
Zatím je jediný oficiálně licencovaný, tzn. náš klub. Mnoho lidí mi ale  píše s žádostí o informace o Crossfitu, protože jej cvičí, takže vidím, že se tímto cvičení zabývá docela dost lidí.

Kdybys měl jednou větou říct, co pro tebe CF znamená?
Pro mě se prostě Crossfit stal  mým sportem. 

Jak u tebe vypadá odpočinkový den? Jak vlastně relaxuješ?
Každý týden (většinou jsou to sobota a neděle) mám 2 dny volna.  Někdy  tyto dny věnuju aktivnímu odpočinku (lehký běh, kolo..),  jindy ale během nich opravdu odpočívám, tzv. "na gauči".
Některá rána také rád ležím v posteli a čtu si.  V létě  relaxuju na balkóně na sluníčku.  A samozřejmě se rád dívám na filmy.
Také se snažím hodně se věnovat svým třem dětem. S nimi hraju baseball, frisbee nebo jdeme bruslit, atd. 

Poradíš svým svěřencům i s úpravou jídelníčku?
Je i toto součástí znalosti v CF?

Když mají zájem tak samozřejmě. Keri má dokonce blog, kde se zabývá jídlem a vařením.
http://paleodiet.cz/.
Hodně se zajímáme o paleo a primal jídlo. Podle toho vypadají i naše stravovací návyky a z toho se také odvíjí moje poradenství klientům. Strava tvoří nedílnou součást Crossfitu.  Cvičení samotné se projeví do určité roviny, ale dál je potřeba upravit také stravování, především u cvičenců, kteří potřebují shodit nadbytečné kilogramy. Z vody a ze vzduchu člověk neztloustne.  O jídle se opravdu můžu bavit hodně dlouho.

Co symbolizuje znak pražského CF?
Co každý chce…  Revoluce ve fitness, potřeba změny, být součástí něčeho, síla.

Máš při trénování jiných čas i na svůj trénink nebo trénuješ se svými svěřenci?
Snažíš se posouvat dál a dál své hranice ve cvičení CF?

Ano, mám čas. Někdy cvičím sám, jindy dohromady s ostatními.  Musím. Chci se stále zlepšovat. Silově i v oblasti kondiční. Rád "vedu" lidi příkladem. Také musím často vyzkoušet cvičení, abych se ujistil, že je v pořádku a že ho můžu  zařadit do programu.

Teď je možné v TV sledovat tzv.: NINJA FAKTOR. Nepřemýšlel jsi o účasti v této soutěži?
Moje děti to někdy sledují. Pár soutěžících jsem viděl. Jsou tam někteří výborní atleti. Ale ne, o své účasti v soutěži jsem nepřemýšlel ....

Máš nějaký vzor v CF nebo v životě? Je někdo, komu bys chtěl touto cestou poděkovat?
Vzorů bych mohl jmenovat mnoho. Mezi výborné CF atlety  patří např. Mikko Salo nebo Chris Spealer, ale i mnozí další sportovci z jiných odvětví.  Kdo mi strašně pomohl s Crossfitem a s mým vlastním tréninkem, byl Skip Chase z MT. Baker CrossFit. Tomu patří, co se tohoto sportu týká, můj hlavní dík.  Mimo to,  že je výborný trenér, je i ve svých 58 letech skvělý atlet.

http://www.advocare.com/endorsers/fitness/skip_chase.aspx 
 
http://mbcthecoach.blogspot.com/


Co bys vzkázal mladým lidem, kdybys je chtěl navnadit k tomuto krásnému sportu?
Zapojte fantazii i při plánování cvičení a prosím, přestaňte si vymýšlet výmluvy, proč nemůžete něco dělat.  Můžete brečet, ale nebuďte miminka!  Mně taky hodně věcí bolí ....

Jaké máš plány v blízké budoucnosti v oblasti CF. Co tě čeká a nemine?
Nejdříve musím vyřešit otázku prostoru. Nájemníci domu si stěžují na hluk, proto se budeme muset stěhovat.
Co se týče sportu, tak chci určitě zkusit kvalifikaci na Crossfit games, alespoň na ty oblastní. Snažím se tedy se na ně připravit co nejlépe.  Ty budou na jaře.  Do té doby mě čekají online facebookové výzvy.

Co tvá rodina? Máš v ní podporu? Cvičí někdo z rodiny CF?
Ano, bez toho by to ani nešlo. Velkou podporu mám od Keri (cvičí Cf) a dětí (kluci chodí na gymnastiku). Pak samozřejmě od rodičů a tchýně. Můj táta chodí pravidelně k nám do tělocvičny a Keriina sestra Erin cvičí v Penninsula CF v Californii.

Pro jaké věkové kategorie se tento sport hodí a jaké musí mít cvičenec začátečník předpoklady když chce začít cvičit CF? Co vše si musí obstarat?
Věkem to vůbec není omezené. U nás v tělocvičně je věkové rozmezí od 17 (Honza) do 75ti let (Zdeněk). V USA je velice úspěšný program crossfit kids
 
http://www.crossfitkids.com/
 a pak třeba skvělá věc jako
http://stevesclub.typepad.com/
pro děti z "ulice".

U začátečníků se hodně setkávám s názorem, že se nejdřív na Crossfit musí nějak "připravit" ve fitku. To samozřejmě moc nepomůže. Nejlepší je začít chodit, učit se nové věci a hlavně se tomu trochu věnovat.
Na trénink jsou potřeba sportovní kalhoty, tričko, u dívek a žen sportovní podprsenka, nějaké cvičky, láhev s vodou a dobrá nálada.  Ego nechat za dveřmi ...

Jestli si chci postavit domácí CF tělocvičnu? Tak tady je návod co potřebuju.
http://journal.crossfit.com/2002/09/the-garage-gym-sept-02-cfj.tpl#featureArticleTitle

Jednotlivé tréninky a v nich obsažené techniky se po hodinách/lekcích obměňují. Je v tom nějaký úmysl, plán? Nebo si řekneš, dnes budeme dělat to a zítra to a není v tom nějaký záměr?
Ano je. Musí být, aby se zajistil vývoj atleta směrem dopředu.  Aby se člověk mohl pořád zlepšovat po všech stránkách. Být co nejlepší a nejvšestrannější atlet. Co nejsilnější a co nejrychlejší. Aby nejen uzvedl hodně na mrtvý tah a benchpress, ale aby zvládl alespoň trochu běhat, dělat shyby, kliky ve stojce, dřepy na jedné noze atd.  Aby trénink nevedl jen k získání svalového objemu, ale aby byly svaly také funkční, aby atlet zvládl co nejkomplexnější pohyby. V tréninku nesmí chybět cvičení jak na sílu, tak i na výbušnost.
Fyzická kondiční příprava je samozřejmostí, podstatnou částí cvičení je také nácvik technik. Neměly by  chybět ani gymnastické prvky...
No a ke Crossfitu také patří různá vyzývací a soutěžní cvičení.

Na závěr jen, co bys vzkázal všem, kteří sledují náš portál bojove-sporty.cz?
Jezte hodně zeleniny a žádný cukr. Cvičte tak, aby cvičení bylo "funkční", neklaďte meze fantazii a dělejte různé sporty.
 zdroj:youtube.com
zobrazeno: 20464 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce