Nejbližší akce

Kontakt

Provoz zajišťuje:
ITV Public, s.r.o.
Žebětínek 59
612 00 Brno
Czech Republic

Redakce (korespondence):
ITV Public, s.r.o.
Americká 3
120 00 Praha 2


Email:
redakce@bojovesporty.cz
obchod@bojovesporty.cz
INFO

Filipino Combat Camp 2015
12.08.2015
Tilius Praha

 9. soustředění Tilius o. s. se dalo označit za mezinárodní. Kromě zástupců z několika českých měst, přijeli i účastníci z Francie, USA, Austrálie, Německa a Slovenska. Místem tréninku východoasijských bojových stylů se opět stala Červená Řečice u Pelhřimova, která je strategicky na půli cesty mezi Prahou a Brnem, kde jsou hlavní členské základny TFC. Většinu výuky 7 denního soustředění vedl Guro Tomáš Severa /2. dan Modern Arnis, 2. dan Kali Sikaran, …/. Speciálním hostem byl Dakilang Guro Jeff Espinous, který je zakladatelem org. IKAEF /International Kali Arnis Eskrima Federation/ a IKSA /International Kali Sikaran Association/. Především Kali Sikaran je jeho osobním stylem zahrnujícím 40 leté zkušenosti s bojovými uměními a sporty /Thajský box, Kickbox, Savate, Taekwondo, Viet Vo Dao, Hapkido, JiuJitsu, Jeet Kune Do, FMA, Silat a další/, v kterých je držitelem neuvěřitelného počtu titulů a černých pásů. S výukou mu pomáhali Guro Mike Waite /5. dan Kombatan-Modern Arnis, 2. dan Kali Sikaran, …/ a Katulong Guro Linda Brooks /3. dan Kali Sikaran/.

Guro Tomáš Severa

 V letošním roce slavíme 10 let vzniku Modern Arnis Czech a tak byla část kempu věnována tomuto stylu. Tomáš vyučoval techniky boje s tyčí na blízkou vzdálenost a všichni měli možnost si vyzkoušet pokročilé techniky dominance nad soupeřem a zakončování pomocí odzbrojení nebo strhů a škrcení. Jeden celý trénink byl věnován boji s mačetou a mačetou a nožem /Espada y Daga/. Druhou část kempu předvedl neozbrojené techniky Kali Sikaran, který je důležitou součástí systému TFC, a jeho zakladatel byl pozván na náš kemp. Krok za krokem vysvětloval základní koncepty Panantukan /streetboxing/ od senzitivních drilů až po sparing s boxerkami. V jednoduchých drilech jsme procvičili pohybové dovednosti Kali Sikaran a Silat, aby i začátečníci zvládli pokročilejší techniky s Jeffem. Tomáš také odučil téměř celý systém TFC sebeobrany proti noži. Asi největší neznámou v rozvrhu byl večerní trénink zvaný „tančírna“. Studentům velmi rychle došlo, že „dance of pain“ není český valčík, ale spíš pořádný třasák. Začínalo se páčením prstů na ruce a pokračovalo se na všechny možné klouby na těle. Nemusím zdůrazňovat, že nejvíc srandy si užili ti, co se dívali, jak trpí někdo jiný. Každý den se opakovaly techniky z těch předešlých tréninků, aby všichni odjížděli z kempu s určitými dovednostmi a ne jen plnou paměťovou kartou.

Dakilang Guro Jeff Espinous

Zkušenosti takového mistra se nevejdou do mnoha knih a tisíců videí a proto bylo velmi důležité zvolit správná témata na těch 10h výuky. Proto jsme první půlku kempu cvičili základy a mírně pokročilejší techniky, aby Jeff navázal na tento trénink a ukázal ideu, kam až se dá pokračovat v umění sebeobrany a elegantního pohybu. Jeff nám vyhověl a pochválil připravenost našich studentů. Na sebeobranu proti noži navázal sensitivním drilem, který může pokročilé studenty posunout o velký kus dopředu. Stejný přístup aplikoval i v neozbrojeném boji, kde údery loktem hrály velkou roli. Jednoduché techniky street boxingu propojoval s ladností Silatu a ukázal nám směr, jakým se ubírá pokročilý Kali Sikaran a jakým se můžeme pohybovat i my v TFC. Blokování základních přímých úderů a háků vždy doplnil konceptem ekonomicky prováděných a na sebe navazujících kombinací protiútoků, které směřovaly na jakoukoli citlivou část těla nebo jej vyvedla z rovnováhy. Pomocí úderů loktem jsme blokovali, zasahovali, manipulovali a kontrolovali každou část soupeřova těla. Nešlo jen o techniky, ale nasávali jsme každý pohyb, který prováděl s takovou lehkostí, až nás z toho bolel mozek. Závěr patřil pokročilé variantě páčení doprovázeného údery a jeho další využití, které krásně uzavřelo naše týdenní zkušenosti z „tančírny“.

 Závěrem lze říci, že se sešla skvělá parta lidí, kteří se většinou osobně neznali, a přesto byli schopni spolu cvičit bez ohledu na technickou úroveň. Znovu a znovu se potvrzuje, že studenti, kteří na začátku cvičí beze strachu a v přátelské atmosféře, dosahují mnohem lepších technických, ale i fyzických výsledků. Jsme také rádi, že přibývá žen v našich řadách a letošní počet byl rekordní!!! Nejednalo se o žádný skautský tábor a tak se večer bojovníci naplno stmelovali u piva a vína a probírali mnoho zajímavých informací.

Mabuhay !                        

                                                                                                                                                             Tomáš Severa

 

více zde: tilius.czzdroj: youtube.com
zobrazeno: 4287 x

Diskuze

diskuze

Online Chat

svátek má  
dnes je  

Inzerce